Blog

Ekolojik Sertifika Nedir?

Ekolojik sertifika, söz konusu olan bir ürünün, ham madde olarak kullanılan malzemesinin ve yapım aşamasında kullanılmakta olan, malzemelerinin herhangi birinde, kimyasal ya da uyarıcı bir maddenin kullanılmamış olması ve tamamen doğal olması sonucu, verilen sertifikaya denilen isimdir. Dünya genelinde özellikle de doksanlı yılların başından itibaren verilmekte olan söz konusu sertifika, ürünlerin üretim aşamalarında v.b yöntemlerinde kullanılmakta olan, kimyasalların giderilmesi amacı ile, ortaya çıkarılmış olan bir sertifikadır.

Bir nevi her alan ve kategoride üretilmekte olan ürünlerin, ciddin anlam ve düzeyde, tamamen doğal olması yönünde detaylı bir şekilde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışmalar ve alınan kararlar neticesinde, etkili olarak faaliyetlerine devam etmekte olan kuruluşlar Birleşmiş Milletler desteği altında, etkin bir şekilde söz konusu ürünleri teftiş etmekte ve bu alanda insanları, ekolojik ürün kullanmaya, ekolojik etiketli ürünleri tercih etmeye zorlamaktadır. Birçok farklı alanda etkili bir şekilde çalışmalarına devam eden söz konusu firmalar ilerleyen zamanlarda, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, bünyeleri dahilinde çok daha etkili şekilde işler ve işlevler gerçekleştirmektedirler.

Bu işlevler dahilinde çalışmakta olan Bilim adamları söz konusu ürünlerin, incelemelerini detaylı olarak yapmaktadır. Öyle ki, bu ürünler etkili bir şekilde üretilmekte olup, birçok kişi ve kurum tarafından detaylı olarak tercih edilmektedir. Dünya genelinde farklı birçok alan ve kategoride araştırmalarını sürdürmekte olan söz konusu kimyagerler, bilim adamları bu alanda faaliyetlerini artırarak devam ettirmek istemektedirler. Öyle ki her geçen gün halkça ve toplumca, ekolojik etiketli ürünler etkili bir şekilde üretilmektedirler. Bu alan kapsamında etkili olarak tercih edilmesi neticesinde, söz konusu büyük firmaların bilim adamları bu alanlara yönlendirilerek bütünüyle sağlıklı ürünler, tercih edilmek yapılmak üzere görevlendirilmektedirler. Dünya genelinde aktif bir şekilde çalışmalarına devam eden firmalar bu alanlarda yapmış oldukları üretimler neticesinde, ekolojik sertifika almak üzere, gerekli mecraalara başvurmaktadırlar.

Bizler ise ekoloji.com sitesi olarak, sizlere detaylı, etkili ve güvenilir hizmet vermekteyiz, vermeye de devam etmekteyiz. Kontrolümüz dahilinde olan ekoloji.com sitemize göndermiş olduğunuz, söz konusu olan belgelendirmeleri detaylı bir şekilde incelemekte ve, Birleşmiş Milletler dahilinde olmak üzere onlar ile çalışmakta olan firmalar üzerinden kaliteli, güvenilir siparişler vererek, kısa sürede sizlere ulaşması için muhteşem düzey ve etkinlikte çalışmaktayız. Ülkemizin farklı bölgelerinde detaylı bir şekilde faaliyetlerini devam ettirmekte olan onay ve devlet destekli sertifikasyon sağlayıcı firma olan TÜRCERT ile etkili bir şekilde çalışmaktayız... Dışarıdan vermiş, vermekte olduğumuz siparişleri, EUROLab laboratuvarı detaylı bir şekilde test eder. Bu test, işlemlerinin hemen ardından etkili ve hızlı işleyen bir süreç dahilinde söz konusu ürüne ECOmark sertifkası verilir.

Bu sertifikanın ardından ülkemiz dahiline doğru yola çıkan ürünümüz kısa süre içerisinde elimizde olur... Söz konusu ürünün, elimize ulaşmasının hemen ardından, ekoloji.com sitesi olarak bünyemiz dahilinde, bulunmakta olan, laboratuvarlarımız tarafından, söz konusu ürün genel bağlamda tekrar tekrar kontrol edilir. Bu anlamda kontrol edilen ürün, TÜRCERT için hazırlanır ve etkili bir şekilde yüksek bir hızla onaya gönderilir. Söz konusu ürünün onaya gönderilmesinin hemen ardından, TÜRCERT dahilinde tekrar kontrol edilen ürün, ufakta olsa söz konusu olabilecek herhangi bir, sorunda dahi göz önüne alınarak değerlendirilir.

Tüm bu işlemlerin ardından, etkili şekilde faaliyetlerini devam ettirmekte olan, firma ürünü onaylar... Dünya'nın tüm alan ve bölgelerinde, işleyiş bu şekildedir. Ülkemiz dahilinde extra olarak ele alabileceğimiz tek konu TÜRCERT'tir. Son dönemin en aktif konularında bir tanesi konumunda olan ekolojik sertifika ve ekolojik ürünler her alandan değerlendirildiğinde, toplumun son dönemde büyük bir ilgi ile desteklediği tek ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Haliyle, Dünya genelindeki birçok firma, müşterilerinin bu alandaki istekleri ve tercihleri konusuna, etkili olarak, karşılık vermiş ve tüm ürünleri üzerinde olabildiğince, ekolojik ürünlere yönelim gerçekleştirmeye başlamışlardır. Söz konusu ürünlerin, üretimi, dönüşüm aşaması, ciddi düzeyde büyük firmalar için olabildiğince zor olduğu için söz konusu firmalar, dönüşüm aşamalarına belli bir sürece yaymışlardır... Bir süre sonra onlarca farklı alan ve kategoride hazırlanmakta olan ürünlerin, tamamının gerek devletler gerekse de Birleşmiş Milletler tarafından etkili bir şekilde, zorunlu kılınacağının onlarda farkında, bu bağlamda tüm firmalar ekolojik ürün üretim üzerine çalışmaktadırlar.

Ekomark Ekolojik Ürün Belgesi, TÜRCERT Teknik Kontrol Belgelendirme A.Ş.ekolojik ürünlerin belgelendirme standartları ve koşulları göz önünde bulundurularak Türkiye’de geliştirilen sistemler ile ülke koşullarında ECOMARK Ekolojik Ürün Standardını oluşturmuştur.Ürünler teknik labaratuvar analizlerinin sonuncu uygun bulunması halinde EcoMark etiketini kullanamaya hak kazanmış olmaktadır. Bu kapsamda tüketicilerin ekolojik ürünü ayırt edebilmesi kolaylaşmaktadır.Ekomark sadece Türkiye ya da Avrupa ülkelerinde değil tüm dünya ülkelerinde geçerli bir etikettir. Avrupa Birliği tarafından desteklenen projelerimiz ile ürünleriniz dünyanın her yerindeki tüketiciye ekomark etiketi ile ulaştırılabilir.

TÜRCET TEKNİK KONTROL VE BLGELENDİRME A.Ş. ve EcoMARK işbirliği ile insan sağlığı ve çevreyi korumak amacı ile hazırlanana EcoMark standardının faydalarını özetle şöyle sıralayabiliriz;

• Doğal ortama zarar vermeden üretim yapmak
• Çevreye minimum zarar verilmesini sağlamak
• Doğal koşullarına uygun ürün üretimi
• Atıkların yok olmasının maximum seviyede tutulması
• Ambalaj malzemelerinin çevreye zarar vermeyecek şekilde kullanılması

EcoMark belgesi ürünlerin kalitesini garanti etmemekle birlikte kalite standartlarında üretim yapıldığını ifade etmektedir.Ekomark Ekolojik ürün belgesi için uzman kadromuz ile görüşebilir, standartları inceleyebilirsiniz. Ekomark olarak işini titizlikle yapan çevre bilincine sahip, doğal kaynakları koruma yeni nesillere daha sağlıklı bir yaşam sunmanın bilinci ile hareket etmekteyiz. İnternet sitemizi inceleyebilir ürünlerinize Ekomark etiketi ile fark katabilirsiniz. www.ekomark.com.tr
Ekolojik belgelendirme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bize ulaşın.