Ekolojik Temizlik Ürünleri ve Deterjanlar

Ekolojik yani organik dünya hızla hayatımıza giriş yapmaktadır. Tüketim ve canlıların olduğu her yerde dönemde de varlığını arttıracağa benziyor. Yıllar öncesinde büyük annelerimiz temizlik yaparken organik ürünler kullanırdı. Son 50-60 yıldır ise kimyasallar her konuda olduğu gibi temizlik deterjanlarını ile evlerimize de girdi.Her evde temizlik yapıldığı bir gerçek, çamaşır makinası deterjanları, bulaşık yıkamak için kullanılan bulaşık deterjanları, sıvı sabunlar, çamaşır suyu, banyo ve ahşap, yüzey temizleyiciler, camsiller gibi aklımıza gelmeyen birçok temizlik maddesini evlerimizde kullanıyoruz.

Kimyasal kullanarak yaptığımız bu temizleme işlemleri ile daha sağlıklı ve konforlu bir hayat kurduğumuzu düşünürken aslında kimyasalların ve daha sonraki geri dönüşümü mümkün olmayan atakların hem kendi sağlığımız hem sevdiklerimize hem de dünya üzerindeki diğer canlılara nasıl kalıcı zararlar verebildiğinin ne yazık ki çok zaman farkında olmuyoruz.

Temizlik maddelerinde. Surfaktan (Surface active agent) maddeler bulunmaktadır. Yani inorganik ya da organik maddelerde çözünebilen ve çözünemeyen maddeleri bir arada bulunduran kimyasal çözeltiler. Bu çözeltiler köpük oluştururlar ve böylece öncelikle kiri sökerler arkasından çözülen kiri hapsederek tekrardan temizlenen ürüne geri dönmesini engellerler.Bu pratiklik insan hayatında gözle görülür kolaylık sağlamaktadır. Sağladığı bu kolaylık ve pratikliğin yanında kullanım sonrasında su giderlerinden akarsu ve denizlere karıştığında verdiği kolaylıkları insan, hayvan ve bitki sağlığını tehdit eder.

Böyle bir tehdite karşılık insanların da önlemlerini almaları gerekmektedir. Bu kapsamda organik temizlik ürünü kullanımı ile doğal çevreye ve canlılara verilen kalıcı zararlar engellenmiş olacaktır.Organik temizlik ürünlerde kullanılan ‘’ yüzey aktif madde’’ bitkiseldir. Üretimde aynı zamanda su da kullanılmaktadır. Su organik değildir. Dolayısı ile de ekolojik / organik temizlik ürünlerinin de tamamen organik olduğunu düşünmemek gerekmektedir.Ekolojik bir deterjanın belirli testlerden geçerek içeriğindeki kimyasalların % 5 oranın altında kalması gerekmektedir.

Bu kimyasallarında yine belirli kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir. Zararlı kimyasalların hiçbir şekilde ekolojik temizlik ürünlerinin içerisine karıştırılması mümkün olmamaktadır. Organik temizlik ürünlerinin üretiminde zeytinyağı, lavanta gibi tam organik ürünlerin kullanılması söz konusudur.Organik ürünleri evinizde kendiniz de yapabilirsiniz ancak belirli organik temizlik ürünü üreten markalar vardır. Bu ürünlerin gerçekten organik olduğundan emin olabilmek mümkündür. Bu kapsamda uluslararası sertifika kuruluşları ürün ve markalarda belgelendirme hizmetleri vermektedir. Sertifikalandırma işlemi için öncelikle tüm deterjan ya da kişisel bakım ürünlerine içeriklerinin analizleri yapılmaktadır.

Ekolojik ürün tercih ederken, çevre adına duyarlı bir alışveriş yapmış olurken aynı zamanda sağlığınız içinde faydalı bir şey yapmış olursunuz. İnsanları bu arayışa sevk eden ise muhakkaka kimyasalların zararları.

Yapılan bir araştırmaya göre; Kimyevî deterjan kalıntılarını yok etmek için ;

• Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırları 8 ton
• Bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkları 6 ton
• Duş alırken kullanılan şampuan ve sabunları 2 ton su ile durulanmak gerekmektedir.

ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bazı şampuanların içinde bulunan “Dietanolamine-DEA” isimli maddenin, beyinde hücreleri öldürdüğünü kanıtlamıştır.. 1978 yılında Marmara denizinde 126 balık çeşidi varken bugün bu sayı 25 çeşide inmiştir. 2050 yılına kadar da denizlerdeki canlıların % 98’inin yok olacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye’de Ekolojil temizlik ürünleri anlamında henüz bir yasa yoktur. Ekomark olarak tamamen çevre bilinci ile Ekomark© Standardı geliştirilmiştir.Uluslarası akredite kuruluşundan yetkilendirilen kurumumuz talep halinde kendi belirlediği standartlar ve analizler sonucu olumlu sonuçlar gösteren temizlik ürünlerinde kendi EcoMark etiketini kullanma yetkisi vermektedir.EkoMark olarak belirlenen Ekomark© Standardı 5 ayrı başlık altında hizmet vermektedir.

• Genel temizleyiciler
Evlerde, ofisler ve üretim tesislerinde kullanılan ürünlerdir.
• Bulaşık makinesi deterjanı
Ev ve büyük hacimli ticari bulaşık makinalarında kullanılan her türlü deterjan bu kapsama girmektedir.
• Bulaşık deterjanı
Makine dışında elde yıkamaya konu olan her türlü mutfak eşyası için kullanılan deterjanlar bu gruba girmektedir.
• Çamaşır deterjanları
Toz ya da sıvı olarak kullanılan ve ev tipi ya da çamaşırhane tipinde büyük makinalar için kullanılan tüm çamaşır yıkamaya mahsus deterjan bu gruptadır.
• Sabun, şampuan ve saç kremleri
Anti bakteriyel veya dezenfekte amaçlı kullanım dışında kalan saç ile temas eden her türlü şampuan , saç kremi , bakım kremi besleyiciler bu grupta yer alır.
Ekolojik belgelendirme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bize ulaşın.