Ekolojik Etiketli Ürünler

Ekoloji; canlılar birbirleri ve canlıların bulunduğu alanla ilişkilerini inceleyen bilim dalına verilen addır. Ekolojik etiketli ürünler çevre dostu ürünlerdir. Üretilen ürünün hammaddesi, üretim aşaması ve paketlenmesi doğaya zarar vermeyen malzemelerden üretilen ürünlerdir. Bugün hayatımızda her alana girmeye başlayan bu eko etiketli ürünler zamanla bizim vazgeçilmemiz olmalıdır çünkü bu ürünlerle hem bugünlerimizi hem de yarınlarımızı kazanmış oluruz. Eko etiket sertifikası almayı başaran ürünler içinde zararlı kimyasalları içermeyen maddelerdir .

Bugün zararlı kimyasallar yüzünden bir çok hastalıkla burun buruna yaşamaktayız. Tükettiğimiz gıda ürünlerinde bulunan hormonlar sağlığımıza büyük zararlar vermektedir. Bu hormonlu gıdalar ve genetiği değiştirilmiş organizmalar bizleri kötü hastalıklara maruz bırakmaktadır. Bazı firmalar kâr amacı güderek insan sağlığını göz ardı etmektedirler. Kendi şirketlerinin bekâsı için insanoğlunun bekâsını göz ardı eden bu firmalar kullandıkları malzemelerde standartların altında olanları kullanmaktadırlar.

Bir tavuk çiftliğini incelediğimizde normalde bir tavuk 90 günde ancak kesilebilecek seviyeye ulaşırken günümüzde tavuk çiftliklerinde 40-45 günün sonunda kesilip piyasaya sürülmektedir. Nasıl oluyor da normal şartlarda 90 gün de ancak kesilebilecek seviyeye geliyorken bugün 40-45 güne düşüyor. Tavuk çiftliklerinde beslenen tavuklar hormonlu yemleri yediklerinden doğal şartlarda yaşayan tavuğa göre daha kısa sürede gelişmektedir. Bu tavuklarda kullanılan hormon bizim tavuğu tüketmemizle bize de geçmektedir.

Bir tavuğun gelişim süresini yarı yarıya düşüren bir ürünün siz sağlıklı olduğuna inanır mısınız? Tabiki de bu kullanılan hormonların sağlığa zararlı olmadığını kimse söyleyemez. Bugün insanoğlunun en çok çektiği hastalıkların altında yatan temel sebep değişen tüketim alışkanlıklarıdır. Sağlıklı besinlerden doğal ürünlerle beslenmeyi bırakıp fastfood ürünlere yönelen insanoğlu bu yanlış tüketimden dolayı kendi sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu Fastfood ürünler içerdikleri yüksek oranda kalitesiz yağlarla sağlığımıza büyük bir zarar vermektedir. 21. yüzyılda en çok rastlanan hastalıkların başında gelen obezitenin altından yatan temel etkenlerden biridir.

Bu bilinçsiz tüketim gündelik zor yaşantımızda kısıtlı zamanlarımızda bizim yardımımıza koşmaktadır. Bize bu yardım elini uzatmakta olan Fastfood ürünler sağlığımıza büyük zararlar vermektedir. Obezite, kanser v.b hastalıklara yakalanma oranımız artmakta her gün direncimiz düşmektedir. Bir tüketim topluluğu içinde olan insan tükettikçe tüketmektedir. Bu tüketim furyası ile birlikte kendi doğamızı da günden güne tüketmekteyiz. Her gün biraz daha baltaladığımız bu doğa can çekişmektedir. Yok olan canlı türleri ve yok olan yaşam alanları haberlerini her gün duymaktayız. Bu doğal habitatların yok olmasındaki temel biz insanoğluyuz. Bizim verdiğimiz zararın ceremesini bizle beraber bu dünya da yaşayan tüm canlı türleri çekmektedir. Bizler hep kendi rahatlığımız için çalışırken yaptığımız bazı yanlışlar gün geçtikçe bizlerin ve dünyanın sonunu getirmektedir.

Artan insan nüfusu ile birlikte bu insanların ihtiyaçları karşılanamamaktadır. İhtiyaçları karşılamak için başvurulan bazı yollar ise bize kısa vadede yarar sağlamaktadır lakin uzun vadede ise bizim sonumuzu getirmektedir. Her gün sonumuza bir adım daha fazla yaklaşmaktayız. Kısa vadede kâr amacı güttüğümüz bu projelere alternatif olarak üretim yapıp bizlerin ve bu doğanın geleceği için çalışan gruplarda bulunmaktadır. Bugün eko etiketli ürünler üreterek hem bugünler hem de yarınlara katkı sağlanmaktadır. Bu eko etiketi almak isteyen firmaların ürünleri bir takım testlerden geçmektedir. Eko etiket almak isteyen ürünler EUROLAB enstitüsünün laboratuvarlarında bir takım testlerden geçmekte bu testlerden başarı ile geçmeyi başaranlar ülkemizde TÜRCERT firması tarafında EUROLAB sertifikasını almaya hak kazanır

EUROLAB sertifikası bugün tüm dünya ülkelerinde geçerliliği olan bir sertifikadır. Tüm dünyada yeni bir trend olan eko etiketli ürünler bilinçli tüketiciler tarafından alınmaktadır. Ülkemizde de bu eko etiketli ürünleri üreten firmalar bulunmaktadır. Eko mark etiketli firmalara ve ürettiği ürünlere ekolojik.com internet adresinden ulaşabiliriz ve oralardan ürünü temin edebiliriz. Bu konu hakkında daha fazla edinmek için bilimsel makalelere ekoetiket.com internet adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bugünlerimiz ve yarınlarımızın selameti için bizlere düşen görev bu konular hakkında araştırma yapıp bu konu hakkında edindiğimiz bilgileri çevremize yaymaktır. İnsanlar bu konu hakkında yeterli bilgiye ulaşırlarsa sağlığını ve geleceğini tehlikeye atan bu ürünlerden uzak duracaklardır. Geleceğimizin bir nevi teminatı olan bu eki etiketli ürünlerle daha sağlıklı yarınlara kavuşulacaktır. Bu eko etiketli ürünlerin kullanımı arttıkça kanser tarzı hastalıkların toplum içinde görülme sıklığı azalacak belki de zamanla yok olacaktır. Bu yolda bizlere düşen bu konuyu destekleyip daha büyük çevrelere yayılması için destekte bulunmaktır.
Ekolojik belgelendirme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bize ulaşın.