Ekolojik Elektrikli Cihazlar Ve Enerji Ürünleri

Var olduğumuz yaşadığımız yaşattığımız bu topraklar bizim ekosistemimiz bu coğrafyamız bizlere atalarımızın mirası gelecek kuşaklarımızın ise emanetidir. Bizim kaderimiz olan bu coğrafya gelecek nesillerimizin bizlere emaneti olan bu coğrafya beşerin hoyrat kullanımı yüzünden her gün zarar görmektedir. Zarar verdiğimiz bu coğrafya gün geldikçe yaşanılmaz bir hal almaktadır . Unutulmamalıdır ki doğa her zaman intikamını alır. Bizim hayatımızı kolaylaştırmayı isterken yaptığımız bazı davranışlar doğayı katletmektedir. Elektrik üretim aşamalarını incelersek bizlerin doğaya verdiği büyük zararı daha iyi anlamış oluruz. Elektrik maddesel formu olarak depolanamaz.

Elektrik üretmek için barajlardaki suyun potansiyelini, rüzgar gücünü vb. bir kaç doğal yolu ve bazı kimyasal reaksiyonlarla elektriği elde edebiliriz. Suyun potansiyel gücüyle elektrik üretimi bugün ülkemizde en çok kullanılan yöntemlerdir . Ülkemizde Keban ve Atatürk barajı olmak üzere büyük çaplı elektrik üretimi yapılabilen barajlar bulunmaktadır . Tabiki de bu üretim yolunda da doğaya zarar verenler vardır. Hes’ler yani hidro elektrik santraller yapıldığı yerlerde bazen doğayı katlettiğimiz oluyor. Bizler sırf elektrik ihtiyacımızı karşılamak için derelerimizi kurutmakta o derelerdeki doğal yaşamı bitirmekteyiz . İsterseniz biraz da diğer elektrik üretim yollarını inceleyelim. Rüzgar türbinleriyle ve güneş enerjisi panelleriyle üretim araların en az doğaya zarar verilerek neredeyse hiç zarar vermeden birer elektrik üretim yoludur.

Maalesef ki bugün ülkemizde bu doğal üretim yolları çok tercih edilmemektedir. Bugün ülkemizde yeni yeni yapılması planlanan nükleer santraller ile elektrik ihtiyacı gidermek planlanmaktadır. Nükleer santraller elektrik üretim çok yüksek verimli uygun maliyetli bir yöntemdir ama unutulmalıdır ki bu üretim yolu doğamızı yok edebilecek bir yöntemdir. Nükleer santraller çok yüksek sıcaklıklara çıktığı için bunların soğutulması gerekmektedir. Bunların soğutma işlemi için su kaynaklarına yakın yerler seçilmek zorundadır. Bu santrallerden çıkan atıklar temas ettikleri yeri sonsuza kadar yok etmektedir . Temas ettiği bölge de sonsuza kadar canlı yaşamı olmaz.

Bu nükleer santrallerin olası patlamalarında çevresine verdiği zararlar ise maalesef geçmişte yaşanan kötü bir olay yüzünden hala coğrafyamızda unutulmamıştır. Ukrayna da Çernobil nükleer santralinin patlaması sonucu Karadeniz’e sınırı olan tüm ülkelerin kıyılarında yıllar geçmesine rağmen hala etkisini göstermektedir. Ülkemizin sanat camiasına büyük bir değer katan merhum Kazım Koyuncu da bu elim kazanın sonucundaki nükleer kirliliğin sonucu kansere yakalamış ve bizlerin arasından çok genç bir yaşta ayrılmıştır.

Bizlerin derinden yaralayan bu elim kazanın üzerinden daha çok zaman geçmemiştir. Bizler bugün bu yanlış yolda gitmekteyiz. Bizler bu yolda çevre bilinci ile hareket etmeli doğamıza zarar vermeyen yollara başvurmalıyız. Yenilenebilir yakıtlarla elektrik üretmeliyiz. Kullandığımız elektrikli ürünlere gelirsek ürettiğimiz bu ürünler saçtıkları radyasyon ve bizim bunları üretirken kullandığımız bazı maddeler yüzünden çevremize zarar vermektedir . Hayatımızın her aşamasında kullandığımız bu elektronik ürünlerinde karlarını artırabilmek için insan sağlığını göz ardı etmektedirler. Bizler bu ürünleri bilmeden kullanarak varlığımızı ve geleceğimi tehlikeye atmaktayız. Bizlerin bu konu hakkında bilgi alabilmesi için makaleler yazılan ekoetiket.com sitesini ziyaret ederek buradan bu konuyla ilgili makaleler okuyabiliriz .

Doğamıza zarar vermeden bir ürün üretmeyi kendine görev bilmiş firmaları ve ürettikleri ürünlere ekolojik.com sitesini ziyaret ederek öğrenebiliriz. Eko etiketli bu ürünler sertifikalı ürünlerdir. Bu ürünler EUROlab laboratuvarlarında belirli testlerden geçmiştir. Bu testleri başarıyla geçmeyi başaran ürünleri TÜRCERT onaylar ve ECOMARK sertifikası verilir. Ecomark sertifikası bugün tüm dünyada geçerliliği olan bir sertifikadır. Bizlere düşen bu eko etiketli ürünlere rağbet gösterip bunları alıp doğamızı korumaktır. Doğamıza zarar vermeden yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm malzemeleriyle elektrik üretimi son zamanlarda yeni bir trend gibi yayılmaktadır.

Bazı ülkeler atık çöplerden elektrik üretmektedir. Bu konuda o kadar ileri gitmişlerdir ki artık diğer ülkelerden atık çöp ithal etme konumuna gelmişlerdir. Çoğu ülkede elektrik üretimi için güneş enerji panelleri kurulmaktadır ve bunlar devletler tarafından teşvik edilmektedir . Güneş enerjisi panellerine bugün ülkemizde de çokça rastlamaktayız. Özellikle çok güneş alan şehirlerimize kurulan bu sistemler hem ekonomimize büyük bir katkı sağlamaktadır.Ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan bu doğal kaynaklar gelecek nesillerimizin varlığına bir umut olmaktadır.
Ekolojik belgelendirme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bize ulaşın.