Blog

EKO Nedir?

Ekoloji canlıların birbirleri ve çevreleriyle ilişkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalını çevrebilimi diye nitelendirenlerde bulundurmaktadır. Bu bilim dalıyla uğraşan insanlar bizlerin çevreyle ilişkisini incelerken bizlerin çevreye verdiği zararları da incelemektedir. Yüz yıllardan beri yaşadığımız bu dünyayı her geçen dönemde daha da çok kirletiyoruz.

Ürettiğimiz ürünler ve o ürünleri ambalajlamak için kullandığımız ürünler doğamızı katletmektedir. Bugün ürettiğimiz bir plastik yüz yıllarca doğada kendiliğinden kaybolmamaktadır oysaki bir elma çöpü doğada çok kısa bir süreçte toprağa karışmaktadır. Bugün üretim yaptığımız fabrikalardan salınan dumanlar havamızı kirletmektedir. En önemli sistemlerimiz arasında olan solunum sisteminde çevreden oksijeni alıp dışarıya karbondioksiti salıyoruz.

Fabrika bacalarından çıkan dumanla, binalarımızı ısıtmak için kullandığımız kömürlerin dumanı ile, araçlarımızın egzozlarından çıkan gazlarla bizler her geçen gün bu doğayı katletmekteyiz. Kirlenen hava yüzünden bir çok insan türlü türlü solunum hastalığına yakalanmaktadır.
Bugün çokça insan da görülen akciğer kanseri bu kirli havalar yüzünden olmaktadır.

Bazı fabrikalar ürettim sonrası oluşan atıklarını geri dönüşüm v.b aşamalardan geçirmek yerine daha düşük bir maliyet olduğunu düşünerek bu atıkları doğaya içme sularımıza nehirlerimize salmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu doğamıza karışan ürünler bizlerin yaşamına etki etmektedir . Nükleer santraller bugün ekosistemize birer düşmandır.Bu santrallardan olası sızıntılar ve oluşan olası kazalar çevrelerindeki insan ve diğer tüm canlıları yok etmektedir. Geçmişte bunların örnekleri vardır;Çernobil faciası yüzünden binlerce insan patlama anında ölmüş binlerce insansa patlamadan sonra yayılan nükleer atıklar yüzünden ölmüştür. Yıllarca o topraklarda bir yaprak bile yeşermemiştir. Biz insanoğlu bugün doğaya verdiğimiz bu zararı bilmemize rağmen hala bu olanlara karşı sessiz kalmaktayız. Bugün bu ekosistemin yok olmaması için elini taşın altına koyan sessiz kalmayan bizleri bilgilendirmek için çalışmalar yapan makaleler yazan insanlar var.

Ekoetiket.com internet adresinden bu konularla ilgili gerekli makaleleri bulabilirsiniz. Bugün doğayı katletmeden bize bahşedilen bu doğaya düşman olmayan zarar vermeden ürünler üreten ürettiği ürünlerin atıklarını doğaya salmayan şirketler bulunmaktadır. İnsanoğlunun geleceğini düşünen dünyadaki yaşamın devamlılığı için bir katkıda bulunan bu şirketler eko etiket alabilen firmalardan. Eko etiket sertifikasını almak isteyenler EUROlab laboratuvarlarında testlerden geçmekte testleri geçmeyi başaran firmalara TÜRCERT onaylar ve ECOMARK sertifikası verilir. Bu Ecomark sertifikası tüm dünyada geçerliliği olan bir sertifikasıdır.Biz insan oğlu eğer yaşadığımız bu ekosistemin hakkını veremezsek yaşadığımız bu toprakları zamanla katletmeye devam edersek dünyamızı kurak bir çöle çeviririz Eko etiketli ürünler gerek içinde kullanılan maddeler gerekse ambalajlanması için kullanılan maddeler yönünden doğaya zarar vermeyenlerden seçilmektedir.

Doğa bilinci olan insanlar tarafından üretilip piyasaya salınan bu ürünler doğamızı kirletmemekte ve canlı yaşamına zarar vermemektedir.Bizler eğer bu doğamızın değerini bilmezsek hem bizler hem de geleceğimiz yok olur. Biz tüketicilere düşen görev ise bizler aldığımız ürünleri araştırıp eko etiket içeren ürünleri almaktır. Doğamızı katleden şirketlerin ürünleri alarak geleceğimizi tehlikeye atmamamız gerekiyor. Bizler bu konu bilgilenmek için bize bilgi veren makaleler yayınlayan ekoetiket.com sitesinden gerekli araştırmalar yapabiliriz. Tüm canlılar alemini incelediğimizde hiç bir canlının kendi habitatına zarar vermediğini görürüz oysaki insanoğlunu incelediğimizde gördüğümüz sonuç ise ortadadır.

Bizler var olduğumuz yaşadığımız bu topraklar hoyratça zulmetmekteyi. Sadece günü birlik düşünmekte doğamızı katletmekteyiz. Günü kurtarma politikalarımız yarınları tehlikeye atmaktadır. Kişisel çıkar ve rantlarımız için bizleri doğayı katletmekte o doğanın bizlere bahşettiği güzellikleri göz ardı etmekteyiz . Bizler bu doğayı katlederek kendi yarınlarımızı da katletmekteyiz. Rant kavgasına tutulduğumuz bu dönemde göz ardı ettiğimiz bu ekosistem kan ağlamaktadır . Kendi yaşamımızı tehlikeye attığımız yetmiyormuş gibi bu ekosistemde yaşamakta olan diğer canlıların yaşam haklarını ihlal etmekte onlara birer yaşam alanı bırakmamaktayız. Her gün yeni bir canlı türünün yok olduğu haberlerini duyuyoruz.

Bu katliamın suçlusu bizleriz bu olaylara sessiz kalan göz yuman biz insanoğluyuz. Bu duruma göz yummayan bu düzene dur demek için çalışan insanların emeğini göz ardı etmememiz gerekmektedir bu süreçte vazgeçmeden çalışan bu insanlar ürettikleri eko etiketli ürünlerle yarınlarımızın süregelirliği için çalışmaktadır . Bizler bu insanların emeklerinin karşılığını veremeyiz. Bizlerin yapması gereken bu insanların verdikleri davada yanlarında olmaktır.
Ekolojik belgelendirme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bize ulaşın.