Blog

Eko Etiket

Asırlar boyu var olup gelişimini hep sürdüren dünyamız gün geçtikçe biz insan oğlunun doğanın bizlere bahşettiği nimetleri hoyratça kullanmamız sonucu doğal kaynakları bitirmek üzereyiz. Ürettiğimiz ürünlerde kullandığımız bazı maddeler doğada yüz yıllarca kaybolmamakta ve dünyaya zarar vermektedir .Bugün ürettiğimiz ürünlerin organik olup olmadığını ,doğa ile olan sürecinde doğaya zarar verip vermediğini inceleyen ona göre onları etiketlemekte olan kurumlar bulunmaktadır. Bu eko etiketler sayesinde aldığımız ürünün doğaya zararlı olmadığı ve organik olarak üretildiğini öğrenmiş olmaktayız.

Globalleşen dünyamızda yıllar geçtikçe insanoğlu yaşadığı bu dünyaya büyük zararlar vermeye başlamıştır. Özellikle sanayi devriminden sonra adeta bir doğa katliamı başlamıştır. Üretilen ürünler çevreye başta olmak üzere insan sağlığına da büyük zararlar vermektedir. Daha düşük maliyette üretim yapılarak büyük kar amacı güden büyük firmalar doğaya karşı yaptıkları zulmü göz ardı etmektedir.

Fabrika atıklarını birer yaşam alanı olan deniz ve nehirlere salarak; ürettikleri ürünleri ambalajlama işleminde kullandıkları materyallerin doğada yüz yıllarca kendiliğinden yok olmadığı düşünürsek verdikleri zararı daha iyi anlayabiliriz. Ürettikleri ürünlerin içinde kullandıkları malzemelerin doğaya ve insanoğluna verdiği zararlarda vardır. Kanserojen maddeler içeren bu maddeler insan genini zamanla bozarak sınırsız ve kontrolsüz bölünme özelliği olan tümörlü hücrelere dönmektedir. Yaşadığımız çağın en önemli hastalıklarından biri olan bu kanser doğaya ve insan sağlığına bir sürü zararı olan bu ürünler yüzünden olmaktadır.

Buna karşı adeta bir savaş açan bazı doğa sever kuruluşlar başta bazı gelişmiş dünya ülkeleri ve Türkiye’nin de içinde olduğu topluluklar ürettikleri ürünün üretim aşamasından ambalajlanması aşamasına kadar tüm aşamalarını takip ederek ürünlerini doğaya zararsız olduğunu tescillemek için eko etiket damgası vurmaktadır. Bugün kullandığımız gıda malzemeler, tekstil malzemeleri ve bir çok üründe bunlar bu eko etiketli ürünler bulunmaktadır. Eko etiket almayı başaran firmaların ürettiği ürünler doğa dostudur.

Üretim de kullanılan tekniklerle doğanın sürdürülebilirliğine katkıları dokunmaktadır. Gelişmekte olan dünyamızda bilinçsiz ve doğayı umursamadan üretilen ürünler yüzünden her gün doğamız zarar görmektedir. Bu bilinçsizlik yüzünden kirlenen dünyamız gittikçe yaşanabilirliğini kaybetmektedir. Dünyada en çok görülen hastalıklarının başında kanser türleri bulunmaktadır. Giydiğimiz bir kıyafetten tutun yediğimiz bir yiyeceğe kadar bu bilinçsizce doğayı umursamadan insan oğlunun sağlığını hiçe sayan bazı kurum ve kuruluşlar yüzünden çoğu insan kanser olmakta bir çoğumuz ise bu kanser riskini yaşamaktayız. Bu konuda duyarlı firmalar ise ürettiği ürünlerle önceliğini kâra değil insanların sağlığı ve doğanın devamlılığına vermiştir. Bu ürünlerine eko etiket belgesini almak için belli aşamalardan geçmektedirler. Bu ürünler müşteri onayından sonra EUROLAB laboratuarlarında bir test sürecinden geçmektedir. Test sürecini geçmeyi başaran ürünler TÜRCERT onayını alır. Bu onayı alan ürünlere ECOmark sertifikası verilir. Bu verilen sertifika dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır. Eko etikete sahip bu ürünler insan sağlığına bir zararı olmayan ürünlerdir.

Bugün özellikle gıda sanayi yüzünden insanlar bir çok hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bilinçsiz tarım ilaçları yüzünden her gün tükettiğimiz sebze ve meyveler bizlerin kanser olmak bir çok hastalığa yakalanmasına sebebiyet vermektedir. Tükettiğimiz hazır ambalajlı ürünlerde ürünün içerdiği bin bir türlü katkı maddesi bugün bizlerin sağlığına ve gen yapısına karşı büyük bir savaş açmış bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri bir çok kanserojen özellik içermektedir. İnsan sağlığını üç beş kuruş kâr için satmakta olan bazı firmalar yüzünden gün geçtikçe sağlığımızdan olmaktayız. Her gün tükettiğimiz bu maddeler içerdiği katkı maddesi boyar maddeler tatlandırıcılarla adeta birer ölüm makinasına dönmektedir. Bu ölüm makinası konumundaki bilinçsiz doğa ve insan düşmanı firmalar tekstil sektöründe de bulunmaktadır. Giydiğimiz ürünlerde kullanılan maddeler temas ettiği cildimizde çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Bu hastalıkların bir bölümü bulaşıcı özellikte taşımaktadır.

Doğaya saygısı olmayan insan sağlığına önem vermeyen kurum ve kuruluşlarca üretilen bu ürünler biz insanoğlu ve yaşadığımız bu doğayı gün geçtikçe yok etmektedir. Bu doğa katliamlarına karşı dur demek isteyen bir çok gönüllü platform bulunmaktadır. Bu platformlar ürünleri incelemekte üretilen ürün ekolojiye bir zarar vermiyorsa ECOmark sertifikası vererek bu ürünü belli etmektedir. Bu sertifika bugün tüm dünyada geçerli bir konumdadır.

Bizlere düşen görev ise aldığımız ürünlerde bu eko etiketlerin olup olmadığını kontrol etmek mümkün olduğunca bu eko etiketli ürünleri almaktır. Bizler bu ürünleri alarak hem kendini sağlığımız hem de doğamızın devamlılığı için bu ekolojik yaşamın sürdürülebilirliği için bir katkı da bulunmuş oluruz. Doğamıza karşı hoyratça davranan firmaları değil de doğa dostu markaları seçmeliyiz.
Ekolojik belgelendirme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bize ulaşın.